Iszonyatos gondokat okoz a legtöbb civil szervezetnek a december 22-én megszületett, elvárt béremelésről szóló kormányrendelet betartása. A nonprofitok képtelenek kigazdálkodni a béremelések összegét, amely éves szinten szervezeti nagyságtól függően akár 1 és 7 millió forint közötti összeg is lehet.
A szervezetek többsége a gazdasági nehézségek miatt – a munkahelyek megőrzése érdekében – eleve elbocsátásokra és bércsökkentésekre kényszerült azért, hogy a könnyűnek nem ígérkező 2012-s évben is fenn tudjanak maradni. Az év utolsó napjaiban elfogadott és január 1-től hatályos jogszabály (amelyre így esélyük sem volt felkészülni) hatalmas káoszt okozott a 2012. évi gazdálkodás tervezésében.
A megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató szervezetek még nehezebb helyzetben vannak. Számukra nem csak az elvárt béremeléssel kapcsolatos gondok okoznak nehézséget a tervezésben (van olyan szervezet, ahol HAVONTA 2,5 millió forint a hiányzó összeg nagysága), hanem a folyamatosan zajló felülvizsgálatok is. Amennyiben munkavállalóikat átminősítik, és a szervezet nem kapja meg utánuk a bértámogatást, nem tudják tovább foglalkoztatni őket, így viszont a már lekötött megrendeléseket is nehezen vagy egyáltalán nem tudják majd teljesíteni. Példaként: egy értelmi fogyatékos START kártyás munkavállalót – hiába a teljes járulékkedvezmény – nem tudnak alkalmazni azok a munkaadók, akik eddig is csak nagy nehézségek árán tudták fenntartani üzemeiket.
Szerintünk alapvető fontosságú lenne azoknak a civil szervezeteknek a megsegítése, akik az egyébként is romló szociális helyzetben élő embereknek nyújtanak szolgáltatást, például támogató szolgálatot, nappali vagy bentlakásos intézményt üzemeltetnek – ahogyan egyébként erre a kormányrendelet a hasonló feladatot ellátó egyházak esetében gondol is, megadja nekik a mentességet.